Home / Vichygraphy / A Wonderful Serenity

Łysienie to poważny problem, nie ma wątpliwości, że jest delikatnie rzecz ujmując ciężki do zwalczenia. Czy możemy zatem coś z tym zrobić? Owszem, istnieją liczne metody, które pozwolą nam proces łysienia znacząco spowolnić, a w niektórych wypadkach nawet zahamować. Co jednak zrobić, gdy żadna z nich nie działa, albo po prostu potrzebujemy mocnych i widocznych efektów? Bez wątpienia powinniśmy sięgnąć od razu po zdobycze dzisiejszej nauki - vichy neogenic - www.aptekazgor.pl

Jak pozbyć się łupieżu?

Łupież jest zmorą wielu ludzi. Wygląda nieestetycznie i często jest trudny do wyleczenia. Aby jednak z nim wygrać należy zgłębić wiedzę na jego temat i dopiero wówczas rozpocząć starcie.
Za powstanie łupieżu odpowiedzialny jest grzyb, który bez odpowiednich warunków do rozwoju nie stwarza zagrożenia. Ci, którzy z nim walczą zauważają, iż łupież słabnie w okresie wakacji. Promienie UV wykazują bowiem właściwości lecznicze, dlatego po okresie ich intensywnej działalności łupież powraca, niejednokrotnie w zaostrzonej postaci. Pamiętać należy, iż grzyb odpowiedzialny za rozwój łupieżu lubi ciepło i wilgoć. Łupież wzmaga się również pod wpływem stresu i łojotoku.

Dwie postaci łupieżu
Łupież może wystąpić w dwóch postaciach: suchej i tłustej.

Łupież suchy
Taka postać łupieżu dotyka osoby, którym łojotok jest obcy, jednak są podatne na działanie grzybów odpowiedzialnych za jego powstanie. Typowe jest wówczas wystąpienie stanu zapalnego przy niewielkiej ilości grzybów. Poznać to można po spadających z głowy srebrnych płatkach.
Suchy łupież może być też wynikiem stosowania kosmetyków do stylizacji włosów, w tym lakierów, pianek, żeli itp. Preparaty te mogą bowiem podrażnić delikatną skórę wywołując na jej powierzchni stan zapalny.

Do pielęgnacji włosów z łupieżem suchym, który powstał w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków do stylizacji, warto wybrać delikatny szampon o odczynie pH 5,5. Jeśli jego stosowanie nie przynosi jednak widocznych zmian, sięgnąć należy po szampon do włosów z łupieżem suchym.

Łupież tłusty
Występuje często na głowie osób z włosami przetłuszczającymi się, gdzie bakterie mają duże pole do popisu i mogą szybko się rozmnożyć. Grzyby te żywią się tłuszczem, który dodatkowo tworzy dla nich dogodne, bo beztlenowe środowisko do rozmnażania się. Odchody, których w środowisku ogromnej ilości bakterii nie brakuje, wywołują stan zapalny, a to z kolei daje takie objawy jak zaczerwienienie i swędzenie prowadzące do złuszczania się naskórka. Tłusty łupież przybiera postać żółtych płatów odrywających się ze skóry głowy i spadających na ubranie.

Jeśli łupież jest wynikiem przetłuszczania się włosów należy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy. W jego składzie powinny znaleźć się substancje likwidujące siedlisko grzybów a do takich zaliczyć można między innymi ketokonazol, siarczan selenu, piroktolanina, pirytonian sodu. Można też wybrać kosmetyk z kwasem salicylowym, który wspomaga złuszczanie się naskórka, dzięki czemu staje się on cieńszy, wobec czego substancje lecznicze mają większą możliwość przedostania się w głębsze partie skórne.
Szampony przeciwłupieżowe należy stosować co trzeci dzień przez trzy tygodnie. Jeśli zmuszeni jesteśmy myć włosy częściej należy sięgnąć po łagodny szampon do codziennej pielęgnacji włosów.
Wybrać można też szampony przeciwłupieżowe po częstego mycia, które pracują nad utrzymaniem włosów we właściwej kondycji, ułatwiając ich rozczesywanie oraz układanie.

Stosując szampon do włosów z łupieżem może okazać się, że łupież się nasili. Oznaczać to może rozpoczęcie procesu leczenia, łuski łupieżu po kilkakrotnym myciu powinny się ściągnąć, co świadczy o postępującym procesie gojenia się skóry.
W przypadku, gdy kilkakrotne mycie nie ściąga naskórka, należy zmienić szampon na inny, bowiem prawdopodobnie ten, który stosujemy zawiera substancje podrażniające naskórek.

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie dobrać odpowiedniego szamponu, który skutecznie wyleczy łupież, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dermatolog może zalecić przyjmowanie leków zwalczających grzyby lub specyfik do przemywania skóry głowy zawierający steryd czy kwas salicylowy. Dla wielu osób, które próbują od lat zwalczyć łupież dopiero pomoc specjalisty okazuje się skuteczna.

źródło: uroda-wdziek.pl


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*